Rodzaje materialow

Rodzaje materialow

Rodzaje materialow

W zakresie materiałów natomiast można mówić o zupełnie odrębnej klasyfikacji, jaka obejmuje podział na dwie kategorie materiałów. Są to tkaniny oraz dzianiny. I tak pierwsze z nich odznaczają się charakterystycznym układem nitek. Jest to wątek oraz osnowa. Na przemian przeplatają się, co sprawia, ze powstaje tak zwany splot, jaki jest dla nich specyficzny. Istnieje w tym zakresie cała masa wielorakich typów tkanin, które są zróżnicowane właśnie pod względem użytego splotu i tego, jaka jest ich przędza a zatem grubość nitek. Następny rodzaj to są dzianiny, jakie określane są jako produkty włókiennicze. Ich konstrukcja, bo tam można stwierdzić, wykonana jest z jednej nitki, ale też możliwa jest opcja większej ilości nitek, jakie następnie zespalają się w charakterystyczne oczka.

Tak powstaje proces zwany dzianiem, stąd też pojęcie materiału w ten sposób utworzonego czyli dzianiny. Musimy wyróżnić w tejże materii bogactwo rozlicznych rodzajów dzianin. Są to między innymi dzianiny wątkowe, jakie inaczej określa się dzianinami rządkowymi. Są one robione poprzez wykorzystanie zaledwie jednej nitki. Kolejny typ dzianin tu omawianych to są dzianiny kolumienkowe. Inaczej można mówić o dzianinach osnowowych. Są one robione poprzez wykorzystanie wielu nitek jednocześnie. Są bardzo gładkie, matowe, mogą mieć rozliczne formy faktury, struktury, niekiedy są dostępne w wersjach ażurowych, ale też cechują się rozmaitymi wzorami barwnymi.

Ponadto odznaczają się dużą i dobrą rozciągliwością. Są elastyczne oraz miękkie. Ich walorem z pewnością jest ich duża przewiewność oraz dobra wentylacja.

– autor artykułu